Bruttolandsholdstrupper pr. 30. november 2014

Bruttolandsholdstrupper pr. 30. november 2014

30. november 2014 skrevet af Louise Seibæk (T&E)

I samarbejde med landstrænerne har eliteudvalget udarbejdet nedenstående lister over fægtere på bruttolandsholdene for begge køn i alderskategorierne kadet, junior og senior.

At indgå i en bruttotrup er en forudsætning for at kunne kvalificere sig til deltagelse i internationale mesterskaber (EM, VM). Listerne skal imidlertid opfattes som åbne, inkluderende og dynamiske. Vi arbejder med brede trupper og tilføjer gerne flere fægtere efter anbefaling fra landstræneren, såfremt fægterne opfylder minimuskravene (se under hver alderskategori).

For fægtere, der indgår i flere bruttotrupper, f.eks. kadet og junior, gælder det, at minimumskravene for mindst én af disse alderskategorier skal være opfyldt. Skulle der være fejl/mangler på listerne kontakt eliteudvalget på: elite@faegtning.dk2

KADETTER Minimumskrav:

  • 3 ugentlige træningspas og deltagelse i 2 af DFFs træningslejre
  • 3 stævner i EFCs Cadet Circuit (A-stævner)
  • 2 B-stævner (DM og enten Malmö Open eller Trekanten Open/International)

Kadet herrefleuret:

Antal Navn Født Klub / træningsmængde
1 Brandt, Jakob Lang 2000 FKT Østerbro
2 Caspersen, Felix  1999 FKT Østerbro
3 Danckwardt, Mathias 1998 FKT Østerbro
4 Landorph, Sophus 1999 FKT Østerbro
5 Howard, Jonathan 1999 VFK
6 Persson, Casper Nils 1999 FKT Østerbro
7 Maxim Valeur  2000 HFK
8 Sigurd Røkkum Haugland 1998 Fægteklubben Mahaut FKM

Kadet herrekårde:

Antal Navn Født Klub
1 Alexandersen, Nicolaj Riff 1998 RFK
Berg, Mads Peter 1998 HFK
Bovin, Sofus 1998 RFK
Skals, Oskar 2001 FKT Østerbro
Weirup, Rasmus Gram 2000 HFK
Aagaard, Mads 2000 FKT Vordingborg

Kadet damefleuret:

Antal Navn Født Klub
1 Sol Grum-Schwennesen 2000 HFK
2 Jørgensen, Laeticia 1999 HFK

Kadet damekårde:

Antal Navn Født Klub
1 Borrye, Emilia 1998 HFK
Bolwig, Sophie 1998 HFK
Christensen, Tabita 2000 FKT Vordingborg Fægteklub
Donslund, Louise Norgil 1998 HFK
Jensen, Anne-Sofie 2000 HFK
Jørgensen, Laeticia 1999 HFK

JUNIOR Minimumskrav:

  • 3 ugentlige træningspas og deltagelse i 2 af DFFs træningslejre
  • 3 Junior World Cups og deltagelse i DM
  • Optagelse på FIEs og DFFs ranglister4

Junior herrefleuret:

Antal Navn Født Klub / træningsmængde
1 Berg, Thomas 1996 FKT Østerbro
Boesen, Tor 1996 HFK
Carlsen, Lasse 1997 VFK
Dahlin, Kolja 1996 FKT Østerbro
Danckwardt, Mathias 1998 FKT Østerbro
Kongstad, Conrad 1997 FKT Østerbro
Lauridsen, Christoffer 1995 VFK
Linnemann, Christian Schack 1997 HFK
Rahbek, Mikkel 1995 HFK
10  Sørensen, Julius Vinthet 1996  JAF 

Junior herrekårde:

Antal Navn Født Klub
1 Al Awssi, Hannibal 1995 HFK
Berg, Mads 1998 HFK
Brems, Alexander 1997 HFK
Knudsen, Kenneth 1997 KFK
Linnemann, Christian Schack 1997 HFK 
Olsen, Johannes Kr. 1997 HFK
Rahbek, Mikkel 1995 HFK

Junior damefleuret:

Antal Navn Født Klub
1 Grum-Schwenesen, Sol 2000 HFK
2 Jørgensen, Laeticia 1999 HFK
3 Lawton, Josefina 1995 FKT Østerbro
4 Spanger-Ries, Martine 1997 HFK

Junior damekårde:

Antal Navn Født Klub / træningsmængde
1 Borrye, Emilia Cecilie 1998 HFK
Donslund, Louise Norgil  1998 HFK
Jensen, Anne-Sofie 2000 HFK
Spanger-Ries, Augusta 1997  HFK

SENIOR Minimumskrav:

  • 4 ugentlige træningspas og deltagelse i 3 af DFFs træningslejre
  • 3 World Cups eller Satellit World Cup stævner samt deltagelse i DM
  • Optagelse på FIEs og DFFs ranglister

Senior herrefleuret:

Antal Navn Født Klub
1 Andersen, Emil U. 1987 FKT Østerbro
2 Berg, Thomas 1996 FKT Østerbro
3 Dahlin, Kolja 1996 FKT Østerbro
4 Femø, Philip 1994 FKT Østerbro
5 Jørgensen, Philippe 1989 HFK
6 Pors, Christian 1994 JAF
7 Rahbek, Mikkel  1995 HFK
8 Tsoronis, Alexander 1993 FKT Østerbro

Senior herrekårde:

Antal Navn Født Klub / træningsmængde
1 Caning, Klaus Albert 1993 HFK
2 Gaardsted, Viktor Emil 1994 HFK
3 Jauernik, Christian 1994 HFK
4 Jørgensen, Patrick 1991 HFK
5 Robl, Troels Christian 1993 HFK
6 von derOsten, Frederik 1993 HFK

Senior herresabel:

Antal Navn Født Klub / træningsmængde
1 Bringstrup, Sebastian Toft 1994 FKT Østerbro

Senior dameflueret:

Antal Navn Født Klub / træningsmængde
1 Lawton, Josephina 1995 FKT Østerbro
2 Spanger-Ries, Martine 1997 HFK

Senior damekårde:

Antal Navn Født Klub / træningsmængde
1 Borrye, Emilia 1996 HFK
2 Hooge, Louise 1990 HFK
3 Høtoft, Jannie 1978 HFK
4 Spanger-Ries, Augusta 1997 HFK
5 Steensen, Anna Kiel 1987 HFK

Senior damesabel:

Antal Navn Født Klub / træningsmængde
1 Bell, Karen 1977 Fægteklubben Mahaut